Medzinárodná prierezová štúdia zdravia (2016) potvrdila, že mnoho detí nezje na raňajky nič. Ich prvým jedlom je desiata, avšak prvým prísunom energie by mali byť raňajky. Okrem kvalitnej stravy sa náš tím usiluje aj o kultúru a etiketu pri stolovaní. Detí učíme rôznym zručnostiam.
Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu Slovenskej republiky vydáva podľa § 140 ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Materiálno-spotrebné normy a receptúry pre školské stravovanie (revízia 2018) s účinnosťou od 01. 09. 2018. Taxatívne určujú zásady zostavovania jedálneho lístka pre deti predškolského veku, spolu so Zásadami správnej výrobnej praxe vrátane HACCP.
Výživové odporúčania udávajú správne stravovacie zvyklosti a ideálnu spotrebu určitých potravín.
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stravovania zodpovedá vedúci hlavný kuchár.
Za kultúru stravovania, organizáciu a výchovno vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedá pedagogický dozor.
U nás v škôlke vedieme deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňujeme individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne deti usmerňuje a upevňujeme u nich zásady správneho stolovania.
Deti 2 – 3 ročné používajú pri jedle lyžičku, 4 – 5 ročné lyžičku a vidličku, postupne priberajú nôž.
Deti 5 a viac-ročné používajú samostatne kompletný príbor.
V závislosti od dosiahnutých zručnosti detí umožňujeme používanie kompletného príboru aj mladším deťom.
Ak dieťa musí z objektívnych zdravotných dôvodov vylúčiť zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa. K žiadosti, ktorá musí obsahovať osobné údaje o dieťati, prikladá doklad od lekára (platí na príslušný školský rok), na ktorom je stanovená diagnóza a potraviny, ktoré dieťa nesmie jesť (alergia na mliečne výrobky,…).